Festiwal Literacki „Preteksty” 2016

Festiwal Literacki „Preteksty” ma na celu podnoszenie świadomości literackiej gnieźnian; prezentacji i promocji polskiej literatury oraz ukazanie jej jako siły inspirującej, korespondującej z innymi formami wypowiedzi artystycznych. Szósta edycja tego Festiwalu odbędzie  się  pomiędzy 30 września a 2 października 2016 roku.

Atrakcyjna formuła festiwalu oparła jego program na trzech fundamentach:

ZBLIŻENIE  – ukazanie literatury jako elementarnej część naszej codzienności,

INSPIRACJA  – pokazanie, że Słowo może inspirować artystów,

SPOTKANIE  – przybliżenie twórców do publiczności.

Literatura jest Przygodą,, a największą barierą jest problem z tym, by ją wreszcie rozpocząć. Wskazane trzy filary festiwalu to  zaproszenie do takiej Przygody i to właśnie w Gnieźnie – miejscu, gdzie magia historii przekształca rzeczywistość.

Najważniejsze przedsięwzięcia VI Festiwalu Literackiego „Preteksty”:

1. III Konkurs Recytatorski

Pomysłodawcą corocznego konkursu recytatorskiego towarzyszącego Pretekstom jest Andrzej Malicki, który jest związany z teatrem gnieźnieńskim. Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie razem z Panem Andrzejem Malickim ogłasza konkurs i określa jego temat. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku planuje się także utworzyć nową kategorię „Open” – w której mogą wziąć udział wszyscy chętni.

III Konkurs Recytatorski: konkurs recytatorski, skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa wielkopolskiego, pn. „Niektórzy lubią poezję”

Koordynacja:  Andrzej Malicki

Czas i miejsce: MOK, 1 października 2016r. g. 10.00 – 15.00

1. Projekt fotograficzny „Światłoczułe Słowa”

Projekt fotograficzny skierowany jest do 10 młodych wielkopolskich fotografików (Mistrzów Obrazu) i polegający na wykonaniu przez nich cyklu zdjęć będących obrazami/ilustracjami do wcześniej wybranych wierszy (Mistrzów Słowa).

Idea projektu narodziła się 2 lata temu podczas rozmów z gnieźnieńskimi fotografikami. Okazało się, że takie zadanie jest inspirujące i prowadzi do zaskakujących efektów. Edycja w tym roku będzie rozszerzona do 10 uczestników wybranych w naborze otwartym. Każdy z nich przygotuje 1 zdjęcie do wybranego wiersza.

Wernisaż wystawy: piątek, 30 września 2016r., g. 19.00 hol MOK

1. Spotkania autorskie

Spotkania autorskie to jeden ze stałych punktów festiwalu PRETEKSTY. Są to spotkania autorskie z wielkopolskimi pisarzami lub poetami, w tym laureatami nagród literackich będących wizytówkami Wielkopolski (np. Nagrody Fundacji im. Kościelskich).

W tym roku gościć będziemy:

-Panią Zofię Stanecką

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, godzina 10.00, 30 września 2016r.

– Panią Aleksadrę Dudczak

Restauracja White Taste, godzina. 16.00, 1 października 2016r.

-Panią Aleksandrę Domańską ,

Restauracja Misza-Masz, godzina. 17.00, 2 października 2016r.

1. II Konkurs Poetycki o Nagrodę Andrzeja Krzyckiego:

Pomysłodawcą konkursu i Nagrody Krzyckiego jest Dawid Jung, poeta, regionalista i założyciel „Zeszytów Poetyckich”. W roku 2010 odbyła się pierwsza edycja Konkursu, która okazała się bardzo potrzebna i trafiona – pomogła przede wszystkim wypromować wielu młodych utalentowanych twórców. Nagrodą w Konkursie jest wydanie nagrodzonego tomiku wierszy. Konkurs poetycki skierowany jest do młodych poetów i poetek przed debiutem z całej Polski.

Czas i miejsce: Kawiarnia MISZ – MASZ, g. 15.00 – 17.00

1. Koncerty artystów

To artyści wykonujący piosenkę autorską inspirowaną poezją. W tym roku gościć będziemy na scenie Marka Dyjaka.

Czas i miejsce: MOK, 30 września 2016r. g. 20.00

1. Warsztaty literackie

Adresowane dla uczniów gnieźnieńskich przedszkoli i szkół podstawowych popularyzujących twórczość autorów związanych z Wielkopolską. Jeden ze stałych punktów festiwalu PRETEKSTY. Warsztaty przewidziane są w MOKu w dniu 2 października 2016 r., o godzinie 11.00

preteksty2016