Szachiści Chrobrego na Litwie

W dniach od 30 czerwca do 3 lipca b.r. pięcioosobowa reprezentacja gnieźnieńskiego Chrobrego przebywała w litewskich Radviliskis, biorąc udział w trzech imprezach zorganizowanych przez tamtejszy klub szachowy z okazji dni miasta. W rozegranym pierwszego dnia 9-rundowym turnieju szachów błyskawicznych (P 3’+2”), w którym rywalizowało 29 zawodników, nasi reprezentanci uplasowali się na następujących pozycjach: 3 Wiesław Banach, 4 Szymon Banach – obaj po 6 punktów, 15 Zuzanna Szeląg – 4,5 punktów, 19 Maksymilian Łepski – 4 punkty, 25 Oktawia Wilk – 3,5 punktów. W rozegranym w sobotę, 2 lipca 7-rundowym turnieju drużynowym (P 15’+5’) z udziałem 10 ekip reprezentujących litewskie ośrodki szachowe młody zespół Chrobrego uplasował się na miejscu 7 z dorobkiem 6 punktów meczowych. Dla naszej drużyny punkty na kolejnych szachownicach zdobyli: Szymon Banach – 4,5, Wiesław Banach – 3,5, Zuzanna Szeląg – 2, Oktawia Wilk – 4,5, Maksymilian Łepski – 4,0. Natomiast w zorganizowanym w niedzielę, 3 lipca 8-rundowym turnieju głównym, rozgrywanym w formule szachów szybkich (P 15’+5”) na starcie stanęło 36 zawodników. Nasi reprezentanci zakończyli rywalizację na następujących pozycjach: 6 Wiesław Banach – 5,5 punktów, 6 Maksymilian Łepski, który jednocześnie okazał się najlepszym w klasyfikacji juniorów do lat 18, 10 Zuzanna Szeląg, nagrodzona jako najlepsza w klasyfikacji kobiet – oboje po 5 punktów, 12 Szymon Banach, 14 Oktawia Wilk – oboje po 4,5 punktów.

W czasie wolnym od zmagań szachowych zawodnicy Chrobrego wzięli udział w zorganizowanej przez urząd miasta w Radviliskis uroczystości z udziałem 9 delegacji miast partnerskich. Ponadto zwiedzali miejscowe atrakcje turystyczne, jak choćby wpisaną na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO „Górę Krzyży”, którą w 1993 roku odwiedził z duszpasterską pielgrzymką papież Jan Paweł II, tamtejszy klasztor franciszkański, miasto Siauliai, dwór wraz z pięknym parkiem w Burbiskis oraz etnograficzne muzeum wsi żmudzkiej w Kleboniskes.

Warto zaznaczyć, że wizyta była kolejnym elementem wieloletniej i owocnej współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi szachistami z obu miast partnerskich. Odbyła się ona przy wsparciu Rady oraz Urzędu Miasta Gniezna. Szczegółowe wyniki oraz galerie zdjęć znajdują się na www.lkschrobry.gniezno.pl

Skip to content