Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna rozegrany

W dniach 20-22 maja b.r. przebywała w Gnieźnie pięcioosobowa reprezentacja szachistów z litewskich Radviliskis, która uczestniczyła w zorganizowanym w Miejskim Ośrodku Kultury XLVI Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna oraz brała udział w poprzedzających go imprezach towarzyszących.

W piątek odbył się dziesiąty w tegorocznym cyklu Grand Prix Dyrektora MOK turniej szachów błyskawicznych. Zawody, które na starcie zgromadziły 26 uczestników, rozegrane zostały na dystansie 7 podwójnych rund, tempem po 3’+2” na zawodnika. Zwycięstwo z dorobkiem 11,5 punktów odniósł Paweł Nawrocki, który wyprzedził Wiesława Banacha i Kestutisa Sakalauskisa – obaj po 10,5 punktów. Turniej sędziował Szymon Banach. Słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników przygotowała Agnieszka Kamińska.

W sobotę rozegrano oficjalny mecz Gniezno – Radviliskis z okazji Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Zawodnicy gnieźnieńskiego Chrobrego okazali się niezbyt gościnni i wysoko pokonali litewskich rywali. Zawody rozegrano zgodnie z przepisami szachów szybkich P 25′ w systemie „mecz i rewanż”. Rywalizowano na pięciu szachownicach (3 seniorów, junior i kobieta). W pierwszym spotkaniu nasza ekipa zwyciężyła w stosunku 3-2, zaś w drugim 4,5-0,5, co w dwumeczu dało przekonujące zwycięstwo nad silną drużyną z Radviliskis 7,5-2,5. Wykonując pierwsze posunięcie na pierwszej szachownicy, zawody w towarzystwie swojego zastępcy Michała Powałowskiego otworzył prezydent Gniezna Tomasz Budasz, który objął imprezę patronatem i ufundował okolicznościową statuetkę dla zwycięskiego zespołu.

Szczegółowe wyniki pierwszego meczu:

Gniezno – Radviliskis 3-2

1. Krzysztof Chojnacki – Donatas Kisonas 1-0
  2. Wiesław Banach – Raimundas Kisielius 0,5-0,5
  3. Emil Wiśniewski – Kestutis Mikalauskis 0,5-0,5
  4. Piotr Kamiński – Andrius Sarauskas 1-0
  5. Zuzanna Szeląg – Sandra Navickaite 0-1

Szczegółowe wyniki rewanżu:

Radviliskis – Gniezno 0,5-4,5

1. Donatas Kisonas – Krzysztof Chojnacki 0-1
  2. Raimundas Kisielius – Szymon Banach 0-1
  3. Kestutis Mikalauskis – Mirosław Sobczak 0-1
  4. Andrius Sarauskas – Kamil Żurawski 0-1
  5. Sandra Navickaite – Oktawia Wilk 0,5-0,5

Natomiast w niedzielę rozegrano XLVI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w naszym mieście. Zgodnie z przewidywaniami po rozegraniu 9 półgodzinnych rund zwycięzcami okazali się szachowi arcymistrzowie.

Tegoroczna, czterdziesta szósta edycja tej prestiżowej imprezy zgromadziła na starcie 76 uczestników. W silnej stawce zawodników z Polski, Litwy oraz Ukrainy, podobnie jak w roku ubiegłym, na pierwszych dwóch miejscach uplasowali się arcymistrzowie. Triumfował Kamil Dragun ze Stilonu Gorzów, który otrzymał puchar wręczony przez Prezydenta Gniezna Tomasza Budasza w towarzystwie dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Dariusza Pilaka i prezesa Chrobrego Gniezno Emila Wiśniewskiego. Zwycięzca wyprzedził Andreia Maksimenko z Baszty Żnin. Na kolejnych pozycjach w klasyfikacji generalnej turnieju uplasowali się: Karol Jaroch z Fali Świekatowo oraz dwoje zawodników z MKS przy MDK Trzcianka: mistrz Piotr Brodowski i arcymistrzyni Klaudia Kulon, która jednocześnie triumfowała w klasyfikacji kobiet. Szósty był mistrz międzynarodowy Marcin Sieciechowicz z Miedzi Legnica. Wśród juniorów dla lat 18 najlepszy był Dawid Niekraś z Tęczy Kościan; do lat 15 Mikołaj Nowak ze Smecza Konin; do lat 12 Mateusz Żurawski z Chrobrego Gniezna; do lat 10 Jan Skrzypiński z Polonii Środa Wielkopolska. Najlepszą juniorką turnieju okazała się Zuzanna Szeląg z Chrobrego Gniezno. Puchar dla najlepszego zawodnika z partnerskiego miasta Radviliskis otrzymał Raimundas Kisielius. W klasyfikacji zawodników z rankingiem 2001-2200 triumfował Paweł Nawrocki z Chrobrego Gniezno; w przedziale 1801-2000 Mikołaj Nowak. Pozostałe klasyfikacje rankingowe zdominowali reprezentanci Chrobrego Gniezno: wśród zawodników z rankingiem 1601-1800 najlepszy był Piotr Kamiński, zaś w gronie szachistów z rankingiem 1401-1600 Dawid Romański; w stawce graczy z rankingiem 1201-1400 triumfował Maksymilian Łepski, a w przedziale 1001-1200 Agata Wesołowska. Natomiast wśród zawodników bez kategorii szachowej najlepszym okazał się Jan Kabziński z Gniezna. Puchar dla najlepszego zawodnika Chrobrego otrzymał Jan Musiałkiewicz. Trofeum dla najlepszego studenta przypadło Piotrowi Brodowskiemu, zaś dla najlepszego ucznia gnieźnieńskich szkół podstawowych Mateuszowi Żurawskiemu. Przygotowano również nagrody specjalne: dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju. Tym pierwszym okazał się Zygmunt Kapeliński z Chrobrego Gniezno (ur. 1940), a drugim Marcin Ratajczak z Polonii Środa Wielkopolska (ur. 2008).

Turniej, który rozegrano w ramach obchodów 90-lecia Polskiego Związku Szachowego sprawnie sędziował Maciej Cybulski w asyście Kamila Żurawskiego. Impreza była współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Gniezna. Szczegółowe wyniki znajdują się na www.lkschrobry.gniezno.pl oraz na www.facebook.com/lks.chrobrygniezno/