Szachiści Chrobrego na Węgrzech

W dniach 7-11 kwietnia b.r. pięcioosobowa reprezentacja szachistów gnieźnieńskiego Chrobrego przebywała w węgierskim Esztergom, biorąc udział w imprezach zorganizowanych przez miejscowy klub. Najważniejszą z nich był trzydniowy turniej szachów klasycznych o puchar miasta Esztergom (III. Esztergom Kupa FIDE OPEN), który rozegrany został na dystansie 6 rund w dwóch grupach turniejowych: mistrzowskiej i amatorskiej. W silnie obsadzonym turnieju mistrzowskim (z rankingiem FIDE do 2200 punktów) udział wzięło 63 szachistów z Węgier, Słowacji, Rumunii, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii oraz czterech naszych reprezentantów. Uplasowali się oni na następujących pozycjach: 9 Wiesław Banach – 4 punkty, 30 Mirosław Sobczak, 36 junior Jan Kukorowski – obaj po 3 punkty, 58 junior Dawid Romański – 1,5 punktów. Natomiast w turnieju amatorskim (z rankingiem FIDE do 1600 punktów), w którym startowało 33 zawodników, Jacek Kukorowski zakończył rywalizację na miejscu 23 z dorobkiem 2 punktów. Podczas pobytu nad Dunajem gnieźnianie rywalizowali także w dwóch imprezach szachowych o charakterze towarzyskim, które zorganizowane zostały specjalnie z okazji ich przyjazdu do Esztergom. Pierwszą z nich był 9-rundowy klubowy turniej szachów błyskawicznych (P 5’). W stawce 20 uczestników Chrobrzacy zajęli następujące pozycje: 7 Wiesław Banach, 8 Mirosław Sobczak, 9 Jan Kukorowski, 10 Dawid Romański, Jacek Kukorowski nie startował. Drugą były dwa mecze: szachów szybkich (P 15’) oraz szachów błyskawicznych (P 5’), rozegrane pomiędzy drużynami Gniezna i Esztergom. W meczu szachów szybkich Chrobry zwyciężył w stosunku 4-1, zaś popularny „blitz” zakończył się remisem 2,5-2,5. Punkty dla gnieźnian w obu potyczkach zdobyli: Wiesław Banach – 1, Mirosław Sobczak – 2, Dawid Romański – 0,5, Jan Kukorowski – 2, Jacek Kukorowski – 1.

Z uwagi na to, że wyjazd gnieźnieńskich szachistów zainaugurował, miejmy nadzieję, długą i owocną współpracę pomiędzy miłośnikami królewskiej gry z obu miast partnerskich, warto podzielić się refleksjami nieco ogólniejszej natury, nie związanymi bezpośrednio ze sportem szachowym. Podkreślić należy po pierwsze otwartość, życzliwość i uczynność naszych gospodarzy oraz ich, nie tylko deklarowane, bardzo pozytywne nastawienie do Polski i Polaków. Po drugie, nie sposób nie wspomnieć o mieście wyjątkowej urody jakim jest Esztergom. Położone na jednej z najtrwalszych europejskich granic, jaką stanowi słynna Limes Romanus, zachwyca swą architekturą, a przede wszystkim – górującą nad miastem – monumentalną klasycystyczną bazyliką.

W ramach rewizyty pięcioosobowa reprezentacja klubu z Esztergom odwiedzi nasze miasto w dniach 19-23 maja b.r., biorąc udział w XLVI Międzynarodowym Turnieju Szachowym o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna oraz innych przygotowywanych imprezach szachowych. Szczegółowe wyniki turniejów oraz galeria zdjęć z Esztergom znajdują się na www.lkschrobry.gniezno.pl