Szachowy weekend w Miejskim Ośrodku Kultury

W miniony weekend odbyły się w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie dwie kolejne imprezy szachowe, w których uczestniczyło blisko stu miłośników królewskiej gry!

W sobotę, 5 grudnia rozegrano tradycyjny Mikołajkowy Turniej Szachowy. Udział w nim mógł wziąć każdy uczeń gnieźnieńskich i podgnieźnieńskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych (z wyłączeniem członków kadry juniorów LKS Chrobry Gniezno, uczęszczających na zajęcia Szkółki Szachowej MOK w grupie zaawansowanej). Zainteresowanie imprezą przeszło najśmielsze oczekiwania, gdyż na jej starcie stanęło aż 66 młodych adeptów szachów! Każdy zawodnik rozegrał 6 dwudziestominutowych partii. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe, rywalizując tym samym w dwóch oddzielnych turniejach. W grupie do lat 9 startowało 55 szachistów. Zwyciężył z kompletem 6 punktów Szymon Roszak z Językowej Szkoły Podstawowej „Prymus” w Gnieźnie, który wyprzedził Jakuba Boguckiego – ucznia I klasy tej samej szkoły – oraz reprezentanta Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczytnikach Duchownych – Damiana Ciszaka. Najwyżej sklasyfikowaną dziewczynką w tej grupie była Julia Przykucka ze Szkoły Muzycznej w Gnieźnie, zaś najmłodszym uczestnikiem – pięcioletni Krzysztof Ochotny ze Szkółki Szachowej MOK. Natomiast w grupie dzieci powyżej 9 lat triumfowała z kompletem 6 zwycięstw Maria Kamińska z ZS-G w Szczytnikach Duchownych, wyprzedzając Macieja Stanczewskiego ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie oraz Łukasza Orczykowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie. Triumfatorzy otrzymali puchary, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy oraz słodycze ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury i firmę Paroc Polska z Trzemeszna. Turniej sprawnie sędziował Szymon Banach z Gniezna.

Natomiast w niedzielę, 6 grudnia odbyły się Otwarte Mistrzostwa Powiatu Gnieźnieńskiego w szachach szybkich (P 10’+4”), na starcie których stanęło 30 zawodników. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Zwycięstwo odniósł Marcin Steczek z Hetmana Konin, który wyprzedził Łukasza Bardeli i Piotra Kamińskiego – obaj Chrobry Gniezno. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: Vladyslav Rogoz z Ukrainy, Szymon Banach z Chrobrego Gniezno oraz Jerzy Kot z Polonii Wrocław. W klasyfikacjach dodatkowych triumfowali: najlepsza kobieta – Oktawia Wilk z Chrobrego Gniezno, senior powyżej 60 lat – Jerzy Kot; wśród juniorów w poszczególnych przedziałach wiekowych najlepszymi okazali się: 9-10 lat – Maria Kamińska, 11-12 lat – Maksymilian Łepski, 13-15 lat – Jan Kukorowski, 16-18 lat – Piotr Kamiński (wszyscy Chrobry Gniezno). Mistrzostwa, które sędziował Paweł Staniszewski z Poznania, mogły się odbyć dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz sponsora – firmy Paroc Polska z Trzemeszna.

Szczegółowe wyniki i relacje z obu imprez znajdują się na www.lkschrobry.gniezno.pl