Spotkania z muzyką klasyczną

Kolejny weekend Królewskiego Festiwalu Artystycznego 2019 w Gnieźnie upłynie w towarzystwie dźwięków wielkich kompozytorów. 20 i 21 lipca, na dziedzińcu Starego Ratusza, odbędą się dwa koncerty muzyki klasycznej: pianisty Macieja Markiewicza oraz kwartetu Artes Ensemble.
„Spotkania z muzyką klasyczną” to tegoroczna nowość w programie KFA.

🎹 W sobotę (20 lipca) o godz. 20.00 na dziedzińcu Starego Ratusza (ul. Chrobrego 40-41, wejście od ul. Rzeźnickiej) zagra znakomity pianista Maciej Markiewicz. Pianista, improwizator, ale również malarz akwarelista (swoje prace prezentował m.in. w galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie). Zwycięzca wielu festiwali związanych z muzyką boogie-woogie, ragtime i swing. Uczestniczył w licznych programach muzycznych m.in. był gościem „Filharmonii Dowcipu”. Współpracował z wieloma artystami polskimi m.in. Zbigniewem Górnym, Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Wodeckim, Adamem Makowiczem. Uświetnił swoimi interpretacjami obchody 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina. Na swoim koncie ma płytę „Pianoimpressions” gdzie zagrał utwory m.in. Chopina w wersjach jazzowo-ragtime’owych. W pierwszej stolicy Polski zaprezentuje koncert pt. „Od raga do rocka”, który wpisując się w wakacyjną atmosferę, do muzyki klasycznej podejdzie nieco z przymrużeniem oka. Pianista zaprezentuje własnego autorstwa kombinację muzyki poważnej, bluesa, boogie-woogie, jazzu, ragtime’u, rocka i swingu.

🎹 Dzień później, w niedzielę, również o godz. 20.00 wystąpi dobrze znany w Gnieźnie zespół Artes Ensemble. Tym razem zaprezentują projekt pt. „Muzyczne Lato w rozśpiewanej Europie”. Artyści przeniosą nas w najpiękniejsze zakątki rozśpiewanej Europy: nie zabraknie straussowskich walcówi wprost z cesarskiego Wiednia, pikantnych węgierskich czardaszów czy ognistych rytmów flamenco ze słonecznej Andaluzji. Jak i muzycznych uniesień z zakochanego Paryża, czy wspomnień z przedwojennej Warszawy.

Wstęp na oba koncerty, podobnie jak na wszystkie wydarzenia KFA 2019, będzie bezpłatny. W przypadku niepogody, koncerty odbędą się o niezmienionej porze – zostaną przeniesione do wnętrz Starego Ratusza. Organizatorami „Spotkań z muzyką klasyczną” są Urząd Miejski oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie.

66237759_2384690764903211_1987851370148921344_o